Czy warto regenerować?

Objawy Zużycia Koła Dwumasowego

Regeneracja kół dwumasowych – czy warto?

Jak każdy podzespół w samochodzie, także i zamachowe koło dwumasowe ulega dość często awarii. Niestety, dla wielu kierowców zbyt często. I niestety nie ma tu innej drogi, jak szybka interwencja doświadczonego mechanika. Dlaczego koło dwumasowe tak często ulega uszkodzeniu? Przede wszystkim wynika to z jego złożonej budowy, czasem jakości podzespołu oraz zawsze z eksploatacji. Gdy koło dwumasowe ulegnie awarii, wiele osób ma problem, co zrobić. Kupić fabrycznie nową dwumasę, a może używaną? Jest jeszcze trzecie wyjście. To  regeneracja dwumasy. Czy kusząco niskie ceny zregenerowanych dwumas to rozsądne wyjście z finansowego punktu widzenia? Oczywiście. Oto, dlaczego warto regenerować koło dwumasowe.

Objawy uszkodzonego koła dwumasowego

Jak rozpoznać uszkodzenie tego podzespołu? Tak naprawdę symptomy są dość łatwe do wychwycenia, nawet przez młodego kierowcę. Uszkodzona dwumasa po przejechaniu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów daje bardzo wyraźne sygnały, że jest coś nie tak. Tym bardziej gdy często jeździmy autem i odgłosy jego pracy znamy na pamięć. Dlatego każdy inny dźwięk wydobywający się z auta powinien wzbudzić niepokój kierowcy. W przypadku uszkodzonego koła dwumasowego są to najczęściej takie dźwięki i odgłosy jak:

– hałas słyszalny w momencie puszczania sprzęgła, tuż po zmianie biegu, 

– klekotanie na biegu jałowym,

– nierówna praca silnika

– odczuwalne szarpania i wibracje wyczuwalne na karoserii podczas przyspieszania na wysokim biegu;

– brak płynności podczas ruszania samochodem i problemy ze zmianą biegów.

Jeśli takie objawy pojawiły się w aucie, to znak, że dwumasa uległa uszkodzeniu. Jednak mogą one świadczyć również o awarii innego podzespołu. Dlatego niezbędna jest wizyta u mechanika, który zdiagnozuje prawdziwą usterkę.

Naprawa koła dwumasowego czy regeneracja?

Koło dwumasowe to jeden z najważniejszych elementów układu przeniesienia napędu. Dwumasa znajduje się pomiędzy silnikiem a skrzynią biegów. Jako jednostka odpowiedzialna za tłumienie drgań i płynna pracę pojazdu, jej awarii nie należy lekceważyć. Zaniedbanie naprawy koła dwumasowego może stać się przyczyną o wiele poważniejszych usterek samochodu, a co z tym się wiąże, także i z większymi kosztami. Dlatego awaria dwumasy to poważna sprawa. Jeśli nabierzecie Państwo pewności, że to właśnie ten podzespół uległ uszkodzeniu, należy podjąć decyzję o naprawie i wymianie. Jednak koszt wymiany części na fabrycznie nową to spory wydatek. Dlatego wielu kierowców staje przed dylematem, czy kupić nową, czy używaną część, a może jej zamiennik? Pierwsza opcja to ogromny koszt, na który wiele osób po prostu nie stać. Zakupienie części używanej nie daje z kolei gwarancji jej użyteczności, a żywotność zamienników jest wątpliwa. Co prawda ich ceny teoretycznie są niższe niż nowych, jednak znacznie szybciej się zużywają. Dlatego najlepszą opcją w tej sytuacji jest regeneracja koła dwumasowego. To obecnie bardzo popularna alternatywa na zakup dwumasy. Jednak jej regenerację i wymianę warto powierzyć doświadczonemu mechanikowi. Na rynku istnieje bowiem wiele firm, które oferują usługi regeneracji kół dwumasowych. Ale tylko nieliczne warsztaty dysponują najnowszą technologią, parkiem maszyn oraz doświadczoną kadrą mechaników.

Na czym polega regeneracja koła dwumasowego?

Warunkiem regeneracji koło dwumasowego jest demontaż. Jego naprawa lub wymiana, w zależności od stopnia uszkodzenia dwumasy może trwać od kilku godzin, do kilku dni. Podczas regeneracji zamachowe koło dwumasowe musi zostać rozebrane na części i umyte specjalną myjką przemysłową. Dzięki temu mechanik może ocenić stan uszkodzeń i podjąć decyzję o wymianie poszczególnych elementów. Takie części jak łożysko, panewka, sprężyny, zbierak i ślizgi zawsze są wymieniane na nowe. Z kolei części takie jak masa górna i dolna oraz obudowa najczęściej wymagają większej pracy. Następnym krokiem jest toczenie koła i szlifowanie powierzchni ciernych, aby pozbyć się wszelkich nierówności, które powstały podczas pracy tarczy sprzęgła. Kolejną czynnością jest smarowanie, montaż i wyważenie koła dwumasowego. Dzięki temu mamy pewność, że będzie prawidłowo pracować.

Czasem jednak zdarza się, że stan dwumasy nie pozwala na jej regenerację, a jedynie można ją wymienić. Jednak diagnozę zawsze należy pozostawić doświadczonemu specjaliście. To on fachowym okiem oceni stan i zaproponuje najlepsze rozwiązanie. Kiedy nie da się uratować dwumasy? Z pewnością, gdy na powierzchni ciernej widać żółte odbarwienia powstałe na skutek wysokiej temperatury podczas jazdy. Wtedy konieczna jest wymiana koła dwumasowego. Znacznie jednak poważniejsze są odbarwienia w kolorze niebieskim czy pęknięcia. Tu już nie ma innej opcji, jak tylko wymiana dwumasy na zregenerowaną.

Czy warto regenerować koła dwumasowe?

Uszkodzone koło dwumasowe wymaga szybkiej interwencji mechanika. Jednak wielu kierowców zastanawia się jaka jest żywotność takiej części, po jakim czasie powinien przygotować się na jego wymianę. Tak naprawdę jest wiele czynników, które wpływają na okres użytkowania tej części. Z pewnością nie służy mu częsta jazda na niskich obrotach, ruszanie z drugiego biegu czy nieumiejętne korzystanie ze sprzęgła. Jednak właściciele dwumas korzystający z samochodu prawidłowo, już po przejechaniu ok. 150 tysięcy km powinni nastawiać się na konieczność wymiany dwumasy. Dlatego warto wcześniej podjąć decyzję czy kupić nową fabrycznie część, czy może postawić na tańsze rozwiązanie, którym jest regeneracja dwumasy. Ta opcja ma wiele zalet. Przede wszystkim koszt regeneracji koła dwumasowego jest zdecydowanie niższy niż zakup nowej części. Po drugie, doświadczony mechanik wymieni uszkodzoną część szybko i fachowo. Po trzecie wreszcie, dobry warsztat daje gwarancję na usługę regeneracji i zamontowaną część. I jeszcze jedna zaleta tego rozwiązania. Przede wszystkim regeneracja dwumasy jest ekologiczna. Dzięki regeneracji stara, zużyta część zyskuje drugie życie, podczas gdy w normlanych warunkach została wyrzucona. Nie tylko oszczędzamy więc pieniądze, ale i wspieramy ochronę środowiska.

Czy regeneracja koła dwumasowego zapewnia bezpieczną jazdę?

Regeneracja koła dwumasowego to najlepsze rozwiązanie pod względem ekonomicznym. Wiele osób jednak zastanawia się czy jazda ze zregenerowaną częścią jest bezpieczna. To jedno z wielu pytań, które zadają nam klienci naszego warsztatu. Tak, jest jak najbardziej bezpieczna. W naszym serwisie samochodowym pracują doświadczeni mechanicy, którzy na regeneracji dwumasy znają się jak nikt inny. Dysponujemy nowoczesnym zapleczem technologicznym i urządzeniami, które zapewniają pełen profesjonalizm usług. Na każde regenerowane zamachowe koło dwumasowe dajemy Państwu wielomiesięczną gwarancję. Dzięki temu bez obaw możecie Państwo z taką częścią wyruszyć w długa trasę i czuć się w pełni bezpiecznie.