Czy Warto Regenerować?

Objawy Zużycia Sprzęgła

Dlaczego warto regenerować sprzęgło?

Sprzęgło to jeden z tych elementów samochodu, który, gdy ulegnie uszkodzeniu potrafi mocno obciążyć nasz budżet. Zakup nowej części to naprawdę spory koszt, na który nie każdy może sobie pozwolić. Na szczęście nie trzeba od razu go wymieniać czy kupować nowej części. Wiele osób rozważa nabycie używanej lub jej zamiennika. Okazuje się jednak, że zdecydowanie lepszą opcją jest regeneracja sprzęgła. Wielu kierowców zastanawia się jednak, czy jest to opłacalne, jaki jest komfort i bezpieczeństwo jazdy ze zregenerowaną częścią. Zatem, czy warto regenerować sprzęgło?

Jakie są przyczyny zużycia sprzęgła?

Sprzęgło to jeden z najważniejszych elementów pojazdu. Odpowiada za przenoszenie momentu obrotowego pomiędzy silnikiem, a skrzynią biegów. Dzięki niemu możliwa jest płynna zmiana biegów bez ryzyka uszkodzenia przekładni. Jednak tak jak każda część w samochodzie, także i sprzęgło ulega uszkodzeniom czy po prostu się zużywa. Zasadniczo przyjmuje się, że przy prawidłowej eksploatacji, powinno wytrzymać 150 – 200 tysięcy kilometrów, a nawet i więcej. Wszystko zależy od marki samochodu, jakości podzespołu i stylu jazdy kierowcy. Z pewnością nie służy mu jazda na półsprzęgle czy nagminne wciskanie i trzymanie pedału sprzęgła podczas postoju lub nie dociskanie pedału do końca. Sytuacja, gdy pedał jest delikatnie wciśnięty, a kierowca dodaje gazu również wpływa na szybsze zużycie tego podzespołu. Kolejną ważną sprawą jest także to, jakie buty kierowca zakłada do jazdy samochodem. Jeśli jest to kobieta i ma na nogach szpilki, prawie zawsze jedzie na półsprzęgle. A to przyspiesza jego zużycie. Ogromny wpływ na żywotność sprzęgła ma także styl jazdy. Gwałtowne wciskanie pedału i puszczanie oraz jazda na hamulcu ręcznym, to także znak, że sprzęgło szybko ulegnie zużyciu. Są także i inne przyczyny zużycia sprzęgła, na które nie mamy wpływu. To m.in. jazda miejska czy jakość zamontowanej części.

Zużycie sprzęgła – najczęstsze objawy

Budowa sprzęgła opiera się na tarczy oraz zamocowanej na niej okładzinie ciernej jak również często tłumikach drgań skrętnych. Rola okładziny ciernej sprowadza się zaś do kompensacji różnic prędkości obrotowych wału napędowego i wałka skrzyni podczas zmiany biegu na wyższy. Podczas pracy ulega ona naturalnemu ścieraniu. Jeśli jest zbyt cienka, sprzęgło zaczyna nieprawidłowo działać i zaczyna się ślizgać. W efekcie możemy zaobserwować szybki wzrost obrotów silnika przy niewielkim przyspieszeniu. Auto wtedy nie nabiera prędkości i nie reaguje, gdy kierowca chce gwałtownie ruszyć. Kolejnym objawem zużycia sprzęgła są drgania i szarpania odczuwane podczas przyspieszania oraz specyficzny zapach jak również problem z wybieraniem biegów. Tego rodzaju symptomy to znak, że najpewniej sprzęgło uległo uszkodzeniu. W takiej sytuacji należy natychmiast działać. Jazda z uszkodzonym sprzęgłem nie tylko jest niekomfortowa, ale przede wszystkim bardzo niebezpieczna. Bezwzględnie należy skontaktować się z doświadczonym mechanikiem, który zajmie się wymianą części. Na szczęście uszkodzone sprzęgło nie oznacza jeszcze, że trzeba wymienić je na nową część. Doskonałą opcja jest regeneracja sprzęgła. Z naszego doświadczenia wynika, że większość sprzęgieł można poddać regeneracji.

Regeneracja sprzęgła a bezpieczeństwo jazdy

Wielu kierowców zastanawia się, czy regeneracja sprzęgła daje pewność bezpiecznej jazdy. Dobre warsztaty samochodowe dysponują nowoczesną technologia i doświadczonym zespołem mechaników, którzy nie tylko prawidłowo zdiagnozują usterkę, ale również, jeśli to możliwe wykonają regenerację sprzęgła. Dodatkowo na naprawioną część każdy klient otrzymuje kilkunastomiesięczną gwarancję. Dzięki temu mamy pewność, że z powodzeniem z taką częścią możemy przejechać kolejne kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Nie trzeba nikogo przekonywać więc, że to się nie tylko opłaca, ale daje także pewność bezpiecznej jazdy. Nie polecamy prób jazdy z uszkodzonym sprzęgłem. Dlatego jeśli zaobserwowaliście Państwo objawy zużycia sprzęgła, należy niezwłocznie skontaktować się z doświadczonym mechanikiem, który sprawnie przeprowadzi regenerację sprzęgła.